=""

Inspirujte se více

Víte vy sami o něčem, co dělá radost vám a vašemu okolí? Podělte se o tom s ostatními! Vaše tipy pomohou zase někomu dalšímu. Napište nám buď na info@zmuzesvic.cz nebo použijte formulář níže. Vaše tipy zde uveřejníme. Děkujeme!


Pošlete nám, co zMůžete!
=""
Mí kamarádi natočili pro lidičky po nemoci covid tahle videa a myslím si, že můžou potěšit i ostatní, zkrátka udělat něco pro sebe i druhé. Můžeme šířit dál. Moc zdravím. (Terapie dechu - díl 1, Terapie dechu - díl 2, Terapie dechu - díl 3)

=""
Rada zpívám a hraju na kytaru, tak teď skoro každý večer hrávám z balkonu do dvora tři písničky na dobrou noc.

=""
Mobilní Hučebna – více info

=""
Projekt, kde dobrovolníci posílají seniorům do domovů pro seniory pohledy. Více info na www.usmevdoschranky.cz

=""
Mně pomáhá teď uklízet věci kolem sebe, ať už na zahradě nebo venku. Beru si třeba pytlíky a sbírám odpadky, i v rámci akce Ukliďme Česko a mám pak hroznou radost, když se projdu těmi čistými místy bez bordelu. Třeba na místech u řeky, kde ted lidi často tráví čas, hlavně mladí, ti tam toho vyházeli hodně, ale jak jsem tam sbírala, všichni koukali, sice se nikdo tedy nepřidal :)...ale odpadky už tam tolik nehází...Takže na zlepšení a vyčištění našeho prostředí, ve městě i přírodě není nikdy pozdě a spojí se příjemná fyzická aktivita s něčím užitečným.

=""
Nejlepší čas na to, uspořádat rodinný fotoarchiv a sestříhat videa, neo doplňovat a opravovat texty na Wikipedii!

=""
Zrovna s rodinkou jsme si včera volali, raději se teď moc nevídáme. Díky dnešní technice jsme se domluvili, že se setkáme v 8pm na horách. A taky že jo. Helmy, rukavice a veškeré vybavení připraveno! Jen nasednou na lanovku a sejít se na terase v Passo Tonale na pauzu při lyžování. Fantazie je užásná věc. :) Děti to baví, a i když jsou teď hodně na PC, běhají pro brýle, rukavice, helmy....hodně jsme se nasmáli. Moc zdravíme, a přikládáme video z našeho výletu a taky video z letního srazu v Mexiku. Cestuje se to teď nějak snadno :) Držme držte se! Rodina Richterova, Vlasákova

=""
My jsme na jaře jako širší rodina psali rodinný příběh. Já jsem 'vykopla' první větu a poslala ji mailem do první spřízněné rodiny. Tam připojili 4 věty či souvětí (jsou 4) a poslali další rodině... Celkem bylo zapojeno 6 rodin/domácností s celkovým počtem 15 'autorů' a proběhlo asi 10 kol. Vznikl docela čtivý příběh a hlavně bylo zajímavé sledovat, kam kdo děj posouvá. V létě pak děti nakreslily ilustrace a obálku a příběh jsme 'vydali knižně'. S velkým obdivem Vaši iniciativě, Dagmar Hartmannová

=""
Pořádáme pondělní výstavy pro děti a rodiče z našeho města. Opaváci a okolní mohou v pondělky nosit obrázky na téma: Já po roce distanční výuky. Chceme dávat prostor pro výtvarné vyjádření pocitů dětí. Vnímáme, že tvorba na téma "jak se mi teď daří" může mít pro děti terapeutický účinek. Zároveň mají děti konečně místo, kde se mohou vyjádřit a někdo jim naslouchá. Obrázky po ukončení výstavy sundáme a posíláme dál do Poslanecké sněmovny. Výstavy se uskutečnily Karlových Varech 22.3. V Opavě pokračujeme 29.3. Tady je možné prohlédnout si virtuální galerii z obou výstav.

=""
Jsme dvĕ maminky, které napadlo pořádat kurzy vaření pro naše děti i jejich spolužáky. Každé pondĕlí skrze paní učitelku pošleme dĕtem seznam ingrediencí a pak se přes Zoom spojíme a společnĕ si recept uvaříme. Dĕti jsou nadšené a posíláme si pak fotky našich výtvorů. Je to velká zábava pro všechny.

=""
V rámci třídění nepotřebných věcí jsem v online prostředí v kontaktu s maminkami v nouzi a přenechávám jim postupně výbavičku po dvou dětech. Dělá mi to radost třikrát – děti mají méně vystresované maminky, já mám doma více místa a ještě se snažím maminky podpořit slovně, aby si věřily, že to zvládnou a že jsou skvělé, i když zrovna nemohou svým dětem dát materiálně vše, co by si pro ně přály. Martina z Lounovic

=""
Naše paní učitelky jsou i v době online výuky velmi aktivní a organizují pro děti zajímavý program. Pomocí venkovní hry přes aplikaci Actionbound děti i celé rodiny mohou podnikat pěší výpravy do okolí školy, při kterých plní různé úkoly. Vyhlásili jsme jarní barevné dny. Děti se v týdnu před Velikonocemi budou oblékat každý den do jiné barvy. Účastní se většinou i celá rodina. Posíláme si vzájemně fotky. Kateřina Tůmová, Základní škola, Praha 7, Trojská 110

=""
Pomáhá mi upéct třeba koláč a podpořit tak oblíbenou kavárnu. Upéct další koláč a rozdat ho sousedům, kamarádům, bližním.

=""
Jsme Káva svět ze Sedlčan. Naše kavárny bohužel zůstávají zavřené, ale obchod v Sedlčanech se zrnkovou kávou a kávou s sebou funguje. Chtěli jsme udělat radost dětem a jejich rodičům. Nástěnky s výtvory dětí zůstaly zavřené ve školách a školkách a tak jsme se rozhodli vystavovat dětské obrázky a výtvory u nás v obchodě. Visí nám na šňůře u vchodu do obchodu a pokud jich bude přibývat, klidně je vylepíme do výlohy :) Děti náš nápad potěšil a za každý obrázek dostanou ještě malou dobrotu. Obrázky mohou posílat i poštou. Vyvěsíme všechny, které přijdou – www.kavasvet.cz

=""
Vyrobila jsem tři hry se zastaveními pro děti v okolí, jako nápad jít ven pro sebe a pro ostatní. Se svými dětmi hru vymýšlíme, vyrábíme, pak rozvěsíme, posléze zjišťujeme, kolik lidí hru prošlo. Adventní Putování za světýlkem (Bylany u Kutné Hory a Praha), stopovací hra Falešný kočí (varianta v Praze a v Kutné Hoře), vše ve spolupráci s Českou filharmonií a místními institucemi (zastavení ve městě jsou mimo jiné v místních podnicích s otevřenými výdejními okýnky) a vím o dalších, kteří dělají podobné aktivity... je to pecka :)

=""
Víte, že existuje vzpomínání se seniory? Skvělá aktivizační služba. Ze vzpomínek vytvoří koláž, knihu života, vzpomínkovou krabici, kde budou vybavené vzpomínky k dispozici pro seniora a jeho blízké. Více info na diakonie.cz.

=""
V Dobřichovicích si vybudovali bez pomoci státu očkovací centrum! Více info na irozhlas.cz.

=""
Na stránkách Lesy hlavního města Prahy najdete tipy na aktivity – venkovní hry – s dětmi. Jsou pro vás připravené. Více info na lhmp.cz.

=""
Vedu a jsem správce skupiny Počmáraný Art Journal! Skupina je soukromá ale nevadí! Jedná se o sdružení malých a středních výtvarných umělců známých i neznámých z celého světa! Můžete sdílet svoji tvorbu a přitom poznávat nové výtvarníky z celého světa! Zapojte se! Počmáraný Art - skupina! Jak říkám od Argentiny po Japonsko! Vítám vás a malujte s námi! Jo a pokud neumíte jazyky, to se neřeší! Hlavně se bavte a rádi malujte!

=""
Jsme středisko volného času Labyrint Kladno. Nahráváme čtení pro děti, vymýšlíme a vyrábíme různé kvízy a hry, které vyvěšujeme v parcích a v okolních lesích, vyrábíme fotonávody na všelijaké tvoření, poskytujeme materiál na domácí výrobu keramiky a vypalujeme hotové výrobky. Více na www.labyrint-svc.cz

=""
Dobré odpoledne, knihy a časopisy, které přečtu, "posílám dál". Na ulici u kavárny v našem městě je "malá knihovnička", kam každý, kdo chce, může dát knížky a časopisy, které už nepotřebuje. Funguje to bezvadně a moc mě to těší:). Áňa, Strakonice.

=""
Děti z waldorfské školy v Pardubicích se nemohly zúčastnit sportovní olympiády, tak podnikly Cestu do Athén. Do společné tabulky psaly kilometry, které ušly, ujely na kole, na bruslích, na snowboardu, na koni, uplavaly a ujely na kánoích. Společně sledovaly, na jaké místo v Evropě by zatím jejich kilometráž stačila. Nakonec zvládly 2000 km cesty do Athén.

=""
Děti z waldorfské školy v Pardubicích nemohly hrát divadlo, tak nacvičily a namluvily příběhy Kvaka a Žbluňka a daly je jako vánoční dárek nevidomým dětem z Rané péče EDA. Mezi dětmi byli i šikovní ruchaři a zvukaři.

=""
Jsme čtyři (klienti a zaměstnanci) SONS (Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých z Příbrami). Dvakrát do měsíce spolu online hrajeme něco na způsob dračího doupěte. Příběh se nečekaně rozvíjí, my se u toho jednak pobavíme, nezávazně pokecáme a kolikrát i nečekaně dlouho :). Tyhle hry se normálně spíš hrají naživo, ale holt když to nejde, nám to online nevadí :). Takže - hrajte si - jakkoli.

=""
Dobrý den, žákům ze své třídy dělám radost četbou na pokračování online formou. Každé úterý a čtvrtek večer se scházíme na Čtení v pyžamu. Žáci volili z nabídky třech dětských knih a vyhrála kniha Ledová obluda. Prožíváme společně krásné chvíle. S pozdravem Mgr. Monika Picková, ZŠ Heřmanův Městec

=""
DDM Olomouc háčkuje stromu kabátek. Doma si děti, rodiče, prarodiče uháčkují libovolný kus kabátku a připevní ho na již stávající kus. Materiál k tvorbě je volně dostupný v zádveří DDM na třídě 17. listopadu. Více na www.ddmolomouc.cz/akce/vesely-kabatek-pro-tloustika

=""
Každý den chodíme na hřiště běhat 5 minut dokola. Počítáme kolik koleček uběhneme a jak se zlepšujeme. Děti se na večer moc těší. Chodí celá rodina. V 19 sraz na hřišti každý den :-)

=""
Jak si mohou pomáhat sousedé: Podívejte se na www.sousedskyklub.cz

=""
Proti bezmoci a marnosti pomáhá tvořivost a rozvoj. Něco vysázet, ušít, vyřezávat ...nebo se něco nového učit - hrát na nástroj, fotit, malovat, vařit... (je spousta online kurzů).

=""
Točím si videa kde se svěřuji nebo jen nahlas přemýšlím o světě a životě a o tom jak mi je. Nikdy mi moc nešla forma psaného deníku a raději si povídám a momentálně si občas povídám se sebou, pro sebe na kameru/do zrcadla. Pomáhá mi to se lépe dostat k emocím a zmapovat sama sebe. Občas se sama se sebou rozpláču a občas když některé věci vyslovím dojde mi jaké by mohlo být řešení nebo mi dojde že o tolik vlastně nejde... že jsem si to v hlavě udělala větší než to reálně je.

=""
Iva: Naše rodinné rituály, které přispívají k celkové pohodě
  1. Společné jídlo, i v pracovním týdnu alespoň 2 denně/ + vždy saláty, fresch
  2. Společná i třeba jen krátká společenská hra min. 2 denně
  3. Společné hlasité čtení
  4. Společné chystání jídla, každý se podílí
  5. Tanec - spontánní a na vybranou hudbu podle každého člena
  6. Procházky i krátké, vždy s konkrétním cílem /naučná stezka, nová hra v přírodě, krmení zvěře v krmelci, pozorování stáda koní, les, k řece ap./
  7. Společný úklid, praní ap. každý má svůj díl. Nyní je to lépe rozděleno mezi všechny členy.
  8. Večerní povídání si u jednoho stolu
  9. Tvorba videa pro babičky a dědu, všichni se podílejí, film jim hned zasíláme.
  10. Sledování rodinných snímků - pouze max. cca 1 hod. Za den.

=""
Potravinová pomoc na Praze 11 a úžasná Eva Ptáčková, která stojí za mnoha projekty. Více informací na facebook.com

=""
Nora Fridrichová a její šatník pro samoživitele - https://www.satnik.org/ - kasárna Karlín

=""
Pomoc pro zdravotníky v Chebské nemocnici - Generál Pavel. Více informací na facebook.com

=""
Co dělat s dětmi venku? Nevirtuální zábava pro celou rodinu. Podívejte se na iniciativu www.dostantedetiven.cz

=""
Organizace Jeden strom pořádá akci Jeden strom na Bulovce- Balíčky pro zdravotníky. Zaměstnanci Jednoho stromu dělají sbírku BALÍČKŮ PRO ZDRAVOTNÍKY z nemocnice na Bulovce za přispění rodičů, dětí a širší veřejnosti. Bližší info zde: https://jedenstromnabulovce.blogspot.com/

=""
Znáte kamínkování? Maluj, vyměňuj, hledej, registruj, dělej radost. Vhodné pro dospělé i děti. Inspirace na www.facebook.com/groups/kaminky

=""
Nás udržují v dobré náladě veverky a ptáčci u krmítka. Vymýšlíme další a další nápady, jak je zachytit na fotopasti. Videa začala být natolik pestrá, že jsme se rozhodli vytvořit stránky http://ukrmitka.wz.cz a videa zvířátek sdílet i s ostatními. Třeba někoho také potěší.

=""
Škola v Plzni realizuje se svými žáky cestu kolem světa. Všichni sčítají kilometry, co nachodí, naběhají, najezdí na bruslích, běžkách - od ředitele až po nejmenšího žáka. Více informací na facebook.com.

=""
Pro děti své a svých kamarádů děláme v obci po večerech “bojovky.” Vylepujeme značky s úkoly, které společně s dětmi procházíme a řešíme. Poznáváme tak lépe naše město, když teď jinam nemůžeme.

=""
Plánujeme komunitní zahrádku, kterou na jaře vybudujeme. Pokud nebudeme moct být venku společně ve větším počtu, budeme se tam střídat.

=""
Píšeme dopisy a malujeme s dětmi obrázky příbuzným a kamarádům, kteří jsou doma sami v izolaci.

=""
V domově pro seniory v italském Bergamu zřídili speciální “objímárnu,” kde se lidé mohou navzájem dotýkat bez nebezpečí nákazy.

=""
Lucie Poláková je neuvěřitelná žena, která by se měla klonovat! Její Komunitní osvětové společenství pomáhá na západě ČR. Její tým například peče dobroty nejen pro zdravotníky v nemocnici v Chebu. Na jaře založila a vedla VOŠ sociální práce - tento kraj kvalitní sociální práci opravdu potřebuje. Inspirovat se můžete zde.

=""
Iniciativa pro rodiny s dětmi na Zahradním Městě. Více informací na klubk2.cz.

=""
DDM Praha 9 přišel s programem pro rodiny s dětmi v parku na Proseku. Více informací na ddmpraha9.cz.

=""
Robert Malecký, který nakoupil dvě krabice respirátorů a roznesl je po vsi starým lidem. Více informací na facebook.com.

=""
Advokátka Lucie Hrdá pomáhá obětem domácího a sexuálního násilí. Více informací na facebook.com.

=""
Nahrajte vzkazy spolužákům,jako to dělá ZŠ Křimická. Více informací na facebook.com.

=""
Nakupujeme a venčíme psy starším sousedům.

=""
Naši učitelé ve škole vymýšlejí pohybové úkoly venku. Zadávají je dětem, aby je během dne alespoň na chvíli dostali od monitorů.

=""
Aplikace na společné sledování Netflixu. Udržujeme tak kontakt s přáteli, jako bychom společně šli do kina.

=""
Online kvízy: s kamarády si vyrábíme společné kvízy, které hrajeme jednou týdně. Jedna dvojice vymyslí kvíz pro ostatní, kteří pak mezi sebou soutěží.

=""
Vyrobili jsme si krmítko. Sypeme do něj zrní a krmíme ptáčky. Ráno si u té podívané dáme hrnek kávy - moc nás to uklidňuje.

=""
Chodíme zpívat pod okna místního domu pro seniory.

=""
Každodenní výtvarná online soutěž pro děti. Více informací na facebook.com - Ateliér Kepičová.

=""
50% sleva pro samoživitelky na rohlik.cz. Více informací na facebook.com.